Viesti studioon

info@auranaallot.fi
Keskiviikko, 20.
marraskuuta
2019.

Turun Nuorkauppakamarin hallitus vuodelle 2020 on valittu

Vuonna 2020 Turun Nuorkauppakamaria johtaa Matti Rostedt, jonka puheenjohtajakaudella nuorkauppakamarin toiminta keskittyy siihen, miten kestävän kehityksen tavoitteet voivat olla aitoja kilpailukykytekijöitä pölyttyneiden vastuullisuusstrategioiden sijaan.

Turun Nuorkauppakamari järjesti lauantaina 26.10.2019 LähiTapiolan tiloissa vaalikokouksensa, jossa kamarin puheenjohtajaksi vuodelle 2020 valittiin Matti Rostedt. Päivätyökseen Rostedt toimii osakkaana yhtiössä, joka tuottaa neuvonantopalveluja yrityskauppoihin ja rahoitusjärjestelyihin. 

Puheenjohtajavaihdoksen myötä Turun Nuorkauppakamarin toiminta jatkaa edelleen vastuullisuusasioissa ensi vuonna. Tämä tulee näkymään yhdistyksen kaikessa toiminnassa, kuten tapahtumissa ja projekteissa.

– Organisaatioiden vastuullisuus ei ole enää hyväntekeväisyyttä tai maineriskien välttämistä, vaan ne huomioimalla voidaan kehittää esimerkiksi liiketoiminnan kannattavuutta tai kokonaan uutta liiketoimintaa. Yksikään organisaatio ei voi menestyä pitkällä tähtäimellä, ellei se ota huomioon ympäröivää maailmaa, Rostedt toteaa.

Turun Nuorkauppakamarin vuoden 2020 varapuheenjohtajaksi valittiin Arto Puolimatka. Kehitysjohtajiksi valittiin Jussi Karonen, Kai Kortelainen, Anna Kotamäki ja Topias Terinkoski. Rahastonhoitajaksi valittiin Tomi Virtanen ja sihteeriksi Maija Tähtinen. Mukana hallituksessa jatkaa myös vuoden 2019 puheenjohtaja Ieva Salmela. Vaalien jälkeisessä järjestäytymiskokouksessa hallitus kutsui yhdistyksen tiedottajaksi Piia Aallon, lainopilliseksi neuvonantajaksi Riikka Rantasen ja projektijohtajaksi Valtteri Kaartemon.

Turun Nuorkauppakamari uudistaa myös viisivuotisstrategiansa vuodesta 2020 eteenpäin. Strategia hyväksyttiin vaalikokouksessa 26.10.2019. Strategian kulmakiviä ovat kamarimme arvot: heittäydytään rohkeasti, uusiudutaan luovasti ja menestytään yhdessä. Tarkoitus on jalkauttaa strategiaa jäsenistölle siten, että arvot näkyvät kaikessa toiminnassa. Toimintamme ydintarkoitus on edistää yhdessä jäsentemme menestystä ja alueellista kehitystä. Jatkamme laadukasta toimintaamme yhteiskunnallisesti vaikuttavin projektein ja tulevaisuudessa Turun Nuorkauppakamari on kansainvälisesti tunnettu alueellinen vaikuttaja.

Vuoden 2020 uudet jäsenet hyväksyttiin samaisessa vaalikokouksessa. Uudet jäsenet vuodelle 2020 ovat Camilla Eklund, Mona Haataja, Petrus Hoikkala, Antti Immonen, Eeva Kovanen, Axel Lindberg, Antti Nieminen, Benjamin Nordström ja Anu Perho.

Uusimmat uutiset

Paikallinen - 20.11.2019, 14:49

Logomo täyttää 8 vuotta ja julkaisee merkkipäivänsä kunniaksi muutaman makupalan ensi vuoden ohjelmistostaan. Tapahtumakeskuksen näyttelyissä esille pääsevät sekä Johanna Oraksen monipuolisuus taiteentekijänä että Markus Selinin pitkä ura elokuvatuottajana.

Paikallinen - 20.11.2019, 13:05

Huonokuntoisiksi havaittuja puita kaadetaan Hirvensalon Airopuistossa. Puut kasvavat puistossa Honkaistenrannantien reunassa. Puita aletaan kaataa torstaiaamuna 21.11. Turun kaupunki pahoittelee työstä aiheutuvia tilapäisiä liikennehäiriöitä. 

Paikallinen - 20.11.2019, 8:14

Futsalin pohjoismaiden mestaruusturnaus eli Nordic Cup kisataan marraskuun lopussa Suomen isännöimänä. Turussa Kupittaan palloiluhallissa pelattavaan futsaljuhlaan osallistuu Suomen lisäksi Ruotsi, Norja, Tanska ja Grönlanti.

Sisältää kuvanSisältää videon
Paikallinen - 20.11.2019, 8:12

Vuoden vankilakoira 2019 tulee Turusta. Suomen Kennelliitto palkitsee Vuoden virkakoirat Koiramessuilla 7. joulukuuta 2019 Messukeskuksessa Helsingissä.

Paikallinen - 20.11.2019, 8:08

Henkilöstöpalveluyritys VMP muuttaa nimekseen Eezy. Nimenvaihdon taustalla on heinäkuussa toteutettu yhdistyminen toisen alan suuryrityksen, Smile Henkilöstöpalvelut Oyj:n kanssa. Uudesta nimestä Eezy Oyj on tarkoitus päättää ylimääräisessä yhtiökokouksessa joulukuussa. 

Sisältää kuvan
Ulkojäät
Paikallinen - 19.11.2019, 17:31

Parkin kentän ja Kupittaan luistelumadon jäädytyksen valmistelutyöt ovat käynnistyneet. Tavoitteena on saada Kupittaan luistelumato luistelukuntoon ensi viikon lauantaiksi ja Parkin kenttä maanantaiksi 2. joulukuuta.

Paikallinen - 19.11.2019, 17:21

Turun Saramäen vankilan vangit jatkoivat nälkälakkoaan vielä tiistaiaamulla, mutta neuvotteluiden tuloksena sopu saatiin aikaan iltapäivällä.

Paikallinen - 19.11.2019, 12:15

Ryöstöiksi kehittyneet yksityishenkilöiden väliset puhelinkaupat ovat pitäneet poliisin kiireisenä Turussa viime päivinä.

Paikallinen - 19.11.2019, 12:10

Turun kaupungin koulu- ja opiskeluterveydenhuollon ja Tyksin nuorisopsykiatrian yhteinen toimintamalli on saanut Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön (Itla) vuoden 2019 Jakkara-palkinnon.

Paikallinen - 19.11.2019, 10:00

Turku Energia hakee yhteistyössä Turun Seudun Energiantuotanto Oy:n kanssa toimenpidelupaa kahdelle Koroisten alueelle, Koroisten sähköaseman välittömään läheisyyteen porattavalle noin 7000 metriä syvälle lämpökaivolle geotermistä laitosta varten.

Paikallinen - 19.11.2019, 8:58

Lasten ja nuorten kirjallisuusfestivaali Kirjahyrrä toteutettiin nyt jo neljännen kerran Naantalissa 14.-16.11.2019.

Sisältää kuvan
Turun linna
Paikallinen - 18.11.2019, 15:54

Kunnioittaakseen kenraalikuvernööri Pietari Brahen aikaa Turun linna tarjoaa ilmaisen sisäänpääsyn museokävijöille tämän viikon torstaina 21.11. klo 10–18. Samana päivänä 21. marraskuuta, 382 vuotta sitten, Brahe (1602-1680) saapui linnaan myrskyisän merimatkan päätteeksi.

Paikallinen - 18.11.2019, 15:48

Viisikymppinen mies ehti jatkaa alaikäisten lasten hyväksikäyttöä vuosikausia Turussa ja muualla Suomessa sekä ulkomailla. Varsinais-Suomen käräjäoikeus luonnehti seksuaalirikosten kokonaisuutta laajaksi ja poikkeuksellisen törkeäksi julkistaessaan miehen tuomion maanantaina.

Paikallinen - 18.11.2019, 15:43

Osa vangeista on ryhtynyt nälkälakkoon Turun vankilassa.

– Kuulin tällaisesta tänä aamuna. Yhdellä osastolla on aamulla jätetty aamupuurot ottamatta. Selvittelemme asiaa, vankilan johtaja Juhani Järvi kertoo.

Paikallinen - 18.11.2019, 12:08

Lounais-Suomen poliisin turkulaispartio joutui jahtaushommiin lauantai-iltana kymmenen jälkeen Runosmäessä.

Paikallinen - 18.11.2019, 9:03

Perinteisessä Turun kaupungin itsenäisyyspäivän juhlakonsertissa kuullaan Turun filharmonisen orkesterin vieraana sellosolistin taiturointia. Konsertissa solistina soittaa nuori, lahjakas suomalaissellisti Leonardo Chiodo. Vapaaliput kahteen konserttiin jaetaan 23.11.

Paikallinen - 18.11.2019, 9:02

Vanhan Suurtorin Joulumarkkinat avaavat Turun joulukauden tulevana viikonloppuna 23.‒24.11.2019. Neljä joulunalusviikonloppua kestävä joulutapahtuma sisältää torimyynnin lisäksi joulun perinteisiä ohjelmanumeroita. Markkinat käynnistyvät Vanhalla Suurtorilla lauantaina 23.

Paikallinen - 18.11.2019, 9:02

Konserttitalo muuttuu elokuvanäyttämöksi torstaina 21.11. klo 19. Mauritz Stillerin aikansa kansainvälinen menestyselokuva Laulu tulipunaisesta kukasta herää henkiin Turun filharmonisen orkesterin säestyksellä. Filharmonikot soittavat Armas Järnefeltin kansallisromanttista musiikkia elokuvasta.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 18.11.2019, 7:54

Turun seudun kuntia on mukana kansainvälisessä tutkimuksessa, jossa selvitetään 2–6-vuotiaiden lasten digilaitteiden käyttöä. Iso joukko lasten vanhempia saa lähipäivinä päiväkotien välityksellä kutsun vastata Jyväskylän yliopiston kyselyyn.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 18.11.2019, 7:00

Varsinais-Suomen Yrittäjät peräänkuuluttaa maakunnallisen edunvalvontayhteistyön terävöittämistä.

Varsinais-Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Jyrki Hakkarainen ei odota suuria Antti Rinteen hallituksen asettamilta kolmikantaisilta työryhmiltä, joissa Suomen Yrittäjätkin on mukana.