Viesti studioon

info@auranaallot.fi
Lauantai, 28.
maaliskuuta
2020.

”Näkymien huonontumista Varsinais-Suomessa ei ole syytä sivuuttaa olankohautuksella”

Varsinais-Suomen yleinen suhdannenäkymä on heikentynyt. Omistajanvaihdosinto on kuitenkin edelleen korkea. Kireät vakuusvaatimukset rajoittavat kasvuyritysten lainansaantia.

Tiedot käyvät ilmi tuoreesta Pk-yritysbarometrista. Barometrin ovat teettäneet Suomen Yrittäjät, Finnvera ja työ- ja elinkeinoministeriö. 

Varsinais-Suomen yleistä suhdannenäkymää kuvaava saldoluku on nyt +4, kun se koko maassa on +9.

– Näkymien huonontumista Suomen talouden yhdellä veturialueella ei ole syytä sivuuttaa olankohautuksella. Nyt tarvitaan päätöksiä, joilla tuetaan maakuntamme positiivista rakennemuutosta. Yritysten epävarmuus tulevasta sekä vaimentunut talouskehitys laskevat odotuksia henkilökunnan määrän kehityksestä. Vastaajista yhteensä 58 prosenttia katsoo, että työvoiman saatavuus on kasvun este, Hanna Munter sanoo.

Vuosi sitten Varsinais-Suomen saldoluku oli +14, syksyllä 2018 +27.

Omistajanvaihdosten määrä kiihtyy

Pk-barometri kertoo, että 49 prosenttia varsinaissuomalaisista pk-yrityksistä seuraa yrityksensä arvon kehittymistä aktiivisesti. Vastaajista 28 suunnittelee omistajanvaihdosta seuraavien viiden vuoden aikana. Määrä on samalla tasolla kuin vuotta aiemmin.

– Useamman vuoden ajan Varsinais-Suomessa jatkunut hyvä vire näkyy toteutuneina kauppoina ja myyjien aktivoitumisena, elinkeinoasioiden päällikkö Lassi Rosala Varsinais-Suomen Yrittäjistä kertoo.

Kasvava kiinnostus omistajanvaihdoksiin näkyy myös Pk-barometrissa: omistusjärjestelyjen rahoituskysyntä on kasvanut viime vuodesta.

Rosala korostaa, että varautuminen omistajanvaihdokseen tulee aloittaa ajoissa.

– Ostajan löytyminen on yleensä suurin haaste. Lisäksi yrittäjät aloittavat omistajanvaihdokseen valmistautumisen usein liian myöhäisessä vaiheessa. Pelkän omistajanvaihdosprosessin tekninen läpivieminen vie keskimäärin lähes vuoden. Sitä ennen olisi hyvä toteuttaa yrityskauppaa valmistelevia toimenpiteitä, kuten myyntivaraston ajanmukaistamista, liiketoimintaan kuulumattoman omaisuuden realisoimista tai kiinteistöjen yhtiöittämistä. Myös henkiseen valmistautumiseen olisi hyvä varata riittävästi aikaa, Rosala kertoo.

Uusimmat uutiset

Paikallinen - 26.3.2020, 16:09

Kuntec Oy:n yhteistoimintalain mukaiset neuvottelut ovat päättyneet. Neuvottelujen tuloksena työnantaja harkitsee enintään 29 työntekijän irtisanomista sekä muita uudelleenjärjestelyjä. 

Paikallinen - 26.3.2020, 9:00

Työttömyyden lasku jatkui Turussa ja Turun seutukunnassa helmikuussa 2020, kun koronavirusepidemia ei vielä ehtinyt vaikuttaa talouskehitykseen.

Paikallinen - 26.3.2020, 5:45

Fyysisestä kunnosta huolehtiminen, liikkuminen ja positiivisen mielialan ylläpitäminen eri keinoin on aina tärkeää, mutta erityisesti näin poikkeusoloissa. Tämän vuoksi Turun kaupungin liikuntapalvelut haluaa tarkentaa linjaansa liikuntapaikkojen sulkemisesta.

Paikallinen - 26.3.2020, 5:45

Turun kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta käsitteli kokouksessaan 25.3.2020 käteisen rahan käytön väliaikaista lopettamista Fölin busseissa. Käteisen rahan käsittelystä luovutaan valmiuslain voimassaolon ajaksi. Käytäntö astuu voimaan perjantaina 27.3.2020.

Paikallinen - 26.3.2020, 5:44

Turkulaiset rekrytoinnin ja HR-alan uranuurtajat Johanna ja Mika Eskola palaavat takaisin henkilöstöpalvelualalle. Eskoloiden omistama valmennusyritys Local Work Life Oy on ostanut asiantuntijarekrytointeihin erikoistuneen Tuocon Oy:n osakekannasta 90 prosenttia yrityksen toimivalta johdolta.

Sisältää kuvan
Paikallinen - 25.3.2020, 14:23

Turku ilahduttaa kaupunkilaisia ja toivottaa tänäkin vuonna kevään tervetulleeksi aurinkoisin istutuksin. Teatterisillalle ja Yliopistonkadun  kävelykadulle tuodaan torstaina 26.3. yhteensä 11 000 narsissia. 

Sisältää kuvan
Paikallinen - 25.3.2020, 8:51

Oletko koskaan ollut yksinäinen? Jäänyt ulkopuolelle? Kokenut vääryyttä, ja saanut lohtua vain haaveilemalla kostosta?

Paikallinen - 25.3.2020, 8:48

Raision kaupunki tarjoaa kauppakassipalvelua niille yli 70-vuotiaille ja muille riskiryhmässä oleville, jotka eivät muuten pysty järjestämään ruokaostoksilla käyntiä. Kuljetuspalvelu on maksuton ja sen voi tilata kerran viikossa. Tilauksia otetaan vastaan 25.3.2020 alkaen.

Paikallinen - 24.3.2020, 9:58

BirdLife Suomi on valinnut vuoden 2020 lintuyhdistykseksi Turun Lintutieteellisen Yhdistyksen (TLY). Valinta perustuu erityisesti yhdistyksen toteuttamiin useisiin korkealaatuisiin linnustoselvityksiin, monipuoliseen retkiopastustoimintaan ja lintuasematoimintaan.

Paikallinen - 24.3.2020, 9:09

Åbo Akademin säätiö myy osuutensa Turun Teknologiakiinteistöt Oy:stä ruotsalaiselle kiinteistösijoitusyhtiölle Hemsölle. Vuodesta 2010 Turun Teknologiakiinteistöt Oy:n omistajana toiminut säätiö on omistanut 1,15 prosenttia yrityksestä. Kaupan arvo on 1,73 miljoonaa euroa.

Paikallinen - 24.3.2020, 5:38

Vallitsevista poikkeusoloista huolimatta Viking Line ylläpitää liikennöintiään Suomen ja Ahvenanmaan huoltovarmuuden sekä rahdin kannalta tärkeillä Helsinki‒Tallinna- ja Turku–Ahvenanmaa–Tukholma-reiteillä.

Paikallinen - 24.3.2020, 5:37

Silja Linen laivat Baltic Princess ja Galaxy siirtyvät liikennöimään takaisin Turku-Tukholma-reitille. Reitti operoidaan Ahvenanmaan Långnäsin kautta.

Paikallinen - 23.3.2020, 14:12

Lähes koko yrityskentän nopeasti syvään ahdinkoon ajanut Korona-pandemia vaikuttaa myös yritys- ja innovaatiotoimijoille suunnattuihin palveluihin.

Paikallinen - 23.3.2020, 13:03

Turun ydinkeskustan katualueita pestään ja siivotaan hiekoitushiekasta ja katupölystä Kevätpöllytys-tehosiivousviikolla. Tehosiivous edellyttää autoilijoiden huomioivan alueelle merkityt siirtokehotukset.

Paikallinen - 23.3.2020, 12:22

Nostotyö Puutarhakatu 1 kohdalla sulkee toisen ajokaistan liikenteeltä tänään klo 9.00 - 15.00 välisenä aikana. Haittaa liikenteelle on molemmissa ajosuunnissa. Kevyt liikenne ohjataan kulkemaan katettua reittiä. Paikalla on liikenteenohjaajat.

Paikallinen - 23.3.2020, 12:19

Turun taidemuseota hallinnoiva Turun Taideyhdistys osoittaa kevään apurahahakuun lisärahoitusta ja asettaa haettavaksi jo julkistettujen apurahojen lisäksi kymmenen uutta 2 000 euron suuruista apurahaa.

Paikallinen - 23.3.2020, 12:19

Joukahaisenkadulle toteutettavan kiinteistön kerrosala on 8500 neliömetriä, josta Kela vuokraa puolet.

Paikallinen - 19.3.2020, 11:49

Bisnesfestivaali Shiftin järjestäminen näyttää edelleen toteutuvan. Shift on tarkoitus järjestää elokuun lopulla. Aiheesta uutisoi Turun Sanomat. 

Paikallinen - 19.3.2020, 11:46

Turun kaupunki ja Tyks ovat peruuttaneet kiireettömiä hoitoaikoja koronaepidemian takia. Aiheesta kertoo Turun Sanomat.

Paikallinen - 18.3.2020, 10:05

Sähköpotkulautatoimija Voi lisää sähköpotkulautojensa määrää Turussa, Tampereella ja Helsingissä. Aiheesta uutisoi Turun Sanomat.